Created by ANDRE   •   e-mail: andre.grafika@gmail.com
VK Mlynárce > Čo by sme mali vedieť > Vakcinácia psy
Vakcinácia

Psy – Psy by mali na očkovanie prísť odčervené a v dobrom zdravotnom stave. S vakcinačným programom sa u šteniatok začína vo veku 6 týžd
ňov, kedy už nie sú dostatočne chránené materskými protilátkami prijatými materským mliekom. Psík sa potom musí revakcinovať vo veku 9. a 12. týždňov, kedy je už imunitný systém plne vyvynutý a organizmus je chránený po dobu jedného roku proti psinke, parvoviróze, infekčnej hepatitíde, laryngotracheitíde, parainfluenze a leptospiróze. V 3. mesiaci je rovnako očkovaný aj proti besnote. Očkovanie sa potom opakuje raz ročne, pričom postačí iba jedna aplikácia, ak bol vakcinačný program u šteniatka vykonaný správne. Hoci je povinné iba očkovanie proti besnote, ktoré má platnosť jeden rok, určite je vhodné investovať do očkovania aj proti ostatným infekčným ochoreniam. Sú to ochorenia, ktoré majú veľmi ťažký priebeh a nie vždy sa podarí psíka zachrániť. Každopádne liečba ochorenia je určite aj finančne náročnejšia ako prevencia.

Okrem tohto základného očkovania je samozrejme možné psíka zaočkovať aj proti borelióze prenášanej kliešťami, tiež proti mykóze spôsobenej M.canis, herpesviróze, koronaviróze a proti respiračným ochoreniam.

Mačky